person holding 50 euro bill

Jak banky úročí vklady obyvatel v eurech

Úročení vkladů v eurech se stává v posledních letech významným tématem pro mnohé obyvatele České republiky. Jejich zájem o uložení prostředků v jednotné evropské měně je motivován různými důvody, ať už se jedná o snahu vyhnout se ztrátám při převodu do korun, víru v silu eura nebo snahu rozložit investiční riziko.

Avšak skutečnost, jak jsou vklady v eurech úročeny v českých bankách, může být pro mnohé zklamáním. V porovnání s korunovými vklady, které v některých bankách nabízí více než 5% p.a., úročení eurových vkladů je prakticky nulové. Tato situace je způsobena výrazně rozdílnými základními sazbami stanovenými Českou národní bankou a Evropskou centrální bankou.

Bankovní účet v eurech

Většina českých bank nabízí možnost otevřít si běžný účet v eurech, všechny kromě České spořitelny pak vedle něj nabízí také spořicí účet nebo termínovaný vklad v eurech. Nicméně úročení těchto vkladů je prakticky nulové.

Například Air Bank nabízí nejvyšší úročení spořicích účtů v eurech, a to 0,1% p.a. Kdo se zaváže, že si vložená eura po určitou dobu nevybere, může dosáhnout o trochu vyššího úroku na termínovaném vkladu s pevnou sazbou. V tomto případě nabízí banka pro dvouletý vklad 1,15% p.a., pro roční 1,05% a pro půlroční 0,75%.

Může vás zajímat ...  Proč vám umožní MONETA Money bank internet banka přihlásit se na účet?
gold and silver round coins
Jak banky úročí vklady obyvatel v eurech

Jak dosáhnout vyššího úročení

V případě, že si obyvatelé České republiky přejí spořit v eurech a zároveň dosáhnout vyššího úročení, mohou využít služeb bank v zahraničí. Například ve slovenské Fio bance získají lidé úrok na spořicím účtu v eurech 2% p.a.

Je důležité si uvědomit, že na vklady eur v tuzemské bance se vztahuje pojištění vkladů. V případě krachu banky dostanou klienti za vklady do limitu 100 tisíc eur stoprocentní náhradu, a to včetně případných úroků.

Volte účet u zahraničních bank

V současnosti tedy, pokud máte částku v eurech a chcete ji uložit na účet s co nejvyšším úrokem, budete muset zřejmě hledat mimo hranice České republiky. Nicméně, pokud jde o bezpečnost a snadnou dostupnost vašich peněz, české banky mohou být stále dobrým řešením, přestože nabízejí nižší úrokové sazby.