Půjčit peníze známému – ano, či ne?

Do tíživé finanční situace se může dostat ze dne na den kdokoli. Může jít o naši osobu, rodinného příslušníka nebo blízkého přítele. Jak v tuto chvíli reagovat? V případě, že máte s penězi problém vy sami, obrátit se můžete na nejbližší rodinu nebo přítele. V krajním případě je možno využít také půjčky u banky nebo nebankovní instituce. Co když se ale do tíživé finanční situace dostane váš kamarád? Podat mu pomocnou ruku nebo dělat raději „mrtvého brouka“?

Není kamarád, jako kamarád

Pokud máte ve svém okolí „kamarády“, či známé, kteří se dlouhou dobu neozvou a téměř zákonitě volají pouze tehdy, když potřebují peníze, asi zde bude něco špatně. Zvažte, zda chcete takovému člověku půjčit své těžce vydřené peníze. Počítejte také s možností, že se s vypůjčenými finančními prostředky nemusíte třeba setkat již nikdy.

Půjčka se zárukou

Do konce roku 2012 bylo možno zajistit – byť i kamarádskou půjčku směnkou. Tuto možnost od začátku nového roku bohužel zákon neumožňuje. I přesto však sepište smlouvu o výpůjčce, která vám zajistí návratnost půjčených prostředků. Smlouva by měla obsahovat informace o smluvních stranách, výši výpůjčky i datum splatnosti. Nezapomeňte ani na podpisy a datum, kdy k podepsání smlouvy došlo.

Může vás zajímat ...  Essox – specialista na výhodné úvěry

Na vypůjčené peníze čekám marně

Půjčili jste známému a on od té doby dělá mrtvého brouka? Kontaktujte jej co nejdříve a na jeho závazek vůči své osobě nezapomínejte. Pokud máte v rukou papír, na kterém je zaznamenáno, že jste částku dotyčné osobě opravdu půjčili, můžete se bránit soudní cestou. V opačném případě vám nezbyde nic jiného, než vsadit na své přesvědčovací a vyjednávací schopnosti.