Jak řešit problémy s půjčkou?

Klasický scénář: dva pracující manželé, kteří se rozhodnou rekonstruovat stávající byt nebo koupit nový rodinný domek, po kterém již tak dlouho toužili. Vezmou si půjčku, několik měsíců pravidelně a poctivě splácí a pak jeden z manželů přijde o práci. Splátky se daří lepit ještě několik dalších měsíců po této události, konec je však vždy vesměs stejný. V poštovní schránce se začnou hromadit upomínky a výzvy k zaplacení dalších splátek. Nad naším fiktivním manželským párem se začíná stahovat hrozba exekuce. Co teď? Pár praktických tipů, jak vyřešit problémy s nezaplacenou půjčkou vám přinášíme na následujících řádcích.

Tip č. 1 – výzvy neignorujte

Na váš dluh věřitel určitě nezapomene. I kdybyste se nakrásně nechali zapírat a upomínky házeli do koše. To je to nejméně zodpovědný postoj, jaký můžete v této situaci zaujmout. Jakmile vám začnou chodit výzvy, jste krok od exekuce. Veškeré doporučené dopisy si proto vyzvedávejte, nenechte se zapírat a svou aktuální situaci ihned řešte.

Může vás zajímat ...  Money Now – dohoda vždy možná

Tip č. 2 – kontaktujte svého věřitele

Víte, že se se zaplacením další splátky opozdíte? Pak již dopředu kontaktujte svého věřitele a zkuste mu svou situaci logicky vysvětlit. I věřitelé jsou pouze lidé a mohou vám splátku odložit nebo navrhnout jiné řešení.

Tip č. 3 – sjednejte si nový splátkový kalendář

V situaci, kdy jste byli oba zaměstnaní, vám splácení půjčky nedělalo sebemenší problém, teď – když na vás padl pomyslný Černý Petr a vy jste o své stálé zaměstnání přišli najednou splácet tak vysoké částky nezvládáte? Jako v bodě předchozím kontaktujte svého věřitele a zkuste se domluvit na novém splátkovém kalendáři a tím si snížit pravidelné měsíční splátky.